AKCJA “ŻONKILE”

Nasza szkolna biblioteka  w tym roku po raz pierwszy bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej “Żonkile 2023”. Upamiętnia ona 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na ulicach sześciu polskich miast – Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Wrocławia – wolontariusze będą rozdawać przechodniom papierowe żonkile.

Planowane jest rozdanie 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów zamkniętych w getcie warszawskim wiosną 1941 roku. Ambasadorami akcji są między innymi: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żeborowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner.

Uczniowie naszej szkoły dołączą do akcji poprzez wykonanie papierowych żonkili oraz oglądanie filmów specjalnie przygotowanych na tę okazję. Z kolei ósmoklasiści zmierzą się z fragmentami książki pt. “Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall – Honorowej Ambasadorki Akcji.

Zachęcamy także do wzięcia udziału w akcji poza szkołą. Można opublikować zdjęcia wykonanych przez Was żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Użyjcie efektu z żonkilem na Instagramie i udostępnijcie swoje zdjęcie. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.